Tallinna Ühisgümnaasium sai liikmekaardi Euroopasse! 31. jaanuaril 2023 anti Tallinna Ühisgümnaasiumile Erasmus+ ja Euroopa Solidaarsuskorpuse Agentuuri juhataja Rait Toompere poolt pidulikult akrediteerimistunnistus.

kolmapäev, 11. juuni 2025

 1. juuni õhtul saabus Eestisse delegatsioon Strombergist. 14 õpilast, õpetajad Anna ja Bianca Stromberg Integrierte Gesamtshulest Saksamaal. 

Projekt algas sügisel. Esmalt toimus õpetajate kohtumine, seejärel õpilaste kohtumine veebi vahendusel. Märtsis käisid meie kooli 14 õpilast koos õpetaja Anu ja õpetaja Kaiga Strombergis ja nüüd oli aeg ise külalisi võõrustada.



Meie seekordse koostöö eesmärgiks oli:

1. Taastada kooli õppeaed, mis lammutati seoses uue hoone ehitusega. Taastati peenrakastid, need täideti mullaga ning istutati taimed. Lisaks istutati kooli ette hostasid, et kaunistada meie peasissekäigu ümbrust.

2. Juba 4 aastat on õpilaste loovtööde raames koolil infotahvlid kooli aias olevate puude ja põõsaste kohta. Nüüd koostasid õpilased infotahvlitel oleva materjali põhjal erineva raskusastmega mänge, mis võimaldavad läbi viia lõimitud keele ja bioloogia tunde kolmes erinevas vanuseastmes.

3. Üks oluline märksõna meie tegevuses on taaskasutus. Vanadest, seisma jäänud T-särkidest punuti õuesõppe tundide tarbeks istumisaluseid. Parimad alused läksid kingitusena Saksamaale ja meie koolipere vanad T-särgid said uue põneva elu uues riigis.









Lisaks koolis läbi viidud töötubadele käisid kõik projektis osalevad lapsed Tallinna loomaaias tutvumas sealse väljapanekuga. Jalutuskäigu ajal tuli õpilastel täita tööleht, otsides erinevaid loomi ja uurides nende kohta infot.



4. juunil tähistasime Eestis lipu päeva – tänavu juba 141. korda. Just 1884. aastal pühitseti Otepääl sinimustvalge lipp, millest on kujunenud meie rahvusteadvuse ja iseseisvuse sümbol.



Kõnet pidasid riigikogu esimees Lauri Hussar ja Eesti Lipu Seltsi esimees Jüri Trei. Õnnistussõnad ütles Eesti Evangeelse Luterliku Kiriku piiskop Ove Sander.

Kuberneri aeda olid üles rivistatud vahipataljoni, Kaitseliidu, Naiskodukaitse, noorkotkaste, kodutütarde, skautide, gaidide, koolide ning akadeemiliste organisatsioonide ja isamaaliste ühenduste liputoimkonnad. Teiste seas olid esindatud ka aasta alguses asutatud Eesti Koolide Liputoimkondade Liidu liikmete liputoimkonnad.

Mängis sõjaväeorkester ning laulsid Eesti Naislaulu Seltsi, Naiskodukaitse ja koolide koorid. Kooride esituses kõlasid Juhan Aaviku «Hoia, Jumal, Eestit» Aleksander Leopold Raudkepi sõnadele ja Enn Võrgu «Eesti lipp» Martin Lipu sõnadele. Orkestrit dirigeerib Teet Raik, koore Margot Peterson ja Andrus Siimon.

Tänavu oli meie kool kohal väga suure esindusega. Eesti Lipu toimkonnas olid lippur Oskar Saarts ning saatjad Vanessa Ciancio, Sofia Aasma. Kooli lipu toimkonnas olid lippur Nikas Jaruševicius ning saatjad Ene Henrika van der Boom ja Marie Kuusk.

Meie kooli segakoor, mida juhendab õpetaja Aade Erits oli lauljate seas.

Lisaks tulid kohale ka Rohelise Kooli ja Erasmus+ õpirände raames meile külla tulnud Saksamaa Strombergi kooli 14 õpilast ja nende õpetajad ning õpilasi majutavad pered.

Pärast tseremooniat said kõik meie kooli huvilised ronida Pika Hermanni torni.

Õhtul toimus koolis pidu. Eesti õpilased kaunistasid söökla hubaseks peoruumiks ning saksa õpilased tegid õpetaja Kai ja paari meie kooli õpilase juhendamisel 4 eesti toitu: kiluvõileibu, rabarberikooki, viineripirukaid ja musta leiva magustoitu, mida pärast ühiselt söödi. Kõik pered tõid omalt poolt ka midagi lauale ja siis algas saksa ja meie õpilaste, nende vanemate ja õpetajate ühine pidu.

Märt Agu õpetas meile kaera-jaani ja sabatantsu ning tegi meiega ka ühe kaasaegse tantsu, mis seatud Eesti muusikale.  Meie õpilased valmistasid ette mitmeid mänge, mida koos mängiti. Kui söökla oli koristatud ja pidu pidi lõppema, algas disco. 

Päev oli väga pikk. Algas juba kell 6.50 Toompeal ja lõppes 20.30 koolis. 

Neljas projektipäev algas koolis kolme töötoaga. Pärast lõunasööki ootas meid kooli juures buss ja sõitsime Viru rappa matkale. Õpilased olid ette valmistanud väikese raba tutvustava programmi ja raba taimede bingo.  Rabast suundusime Kolga mõisa, kus taas saadi tänu õpilastele pisut infot meie mõisate kohta, seejärel liikusime mööda kõige ranniku äärsemat teed Kaberneeme, kus pidasime mere ääres piknikku ja nautisime loodust. Viimane peatuspunkt oli Jägala joal, ja siis juba tagasi kooli juurde.












Reedel lõpetati projektid, tutvustati üksteisele nädala jooksul tehtut, mängiti viimased mängud ja oldi lihtsalt koos. Kella 2 paiku saadeti külalised kooli juurest lennujaama.

Jääme järgmist aastat ootama, et taas oma Saksamaa sõpradega kohtuda. Meie eeskujul ja toel teeb Strombergi kool ka ettevalmistusi, et saada Rohekoolide võrgustiku liikmeks.


pühapäev, 25. mai 2025

Transformational Leadership: how to empower followers and communities - Martti 19.-24. mai Budapest

 Liidrioskusi arendav Erasmus+ koolitus toimus imekaunis Budapestis.

Meie vahvas õpirühmas oli osalejaid Portugalist, Hispaaniast, Leedust ja eksootiliselt Islandilt.



Koolitajaks oli USA-kogemusega Monika Demes, kes rahulikult ja kindlakäeliselt juhtis meid läbi nädala.
Koolituse käigus pöörasime tähelepanu erinevatele juhtimise stiilidele, konfliktide lahendamisele, kommunikatsioonile organisatsioonis ja organisatsioonikultuurile jne.

Meetodid olid paljuski aktiivõppe meetodid ja väga praktilised, seda läbi juhtumianalüüside või rollimängude ja kovisiooni.



Läbi koolitusprogrammi ja kaasõppijate kogemuste oli veedetud nädal kahtlemata väga arendav ja motiveeriv õpirännak!


reede, 16. mai 2025

Future Thinking: An Essential Life Skill for Students (FTHI) - Gairi ja Arina, Lissabon, Portugal (7. ja 8. päev)

 

Laupäeval, meie viimasel päeval Portugalis, otsustasime külastada linna Sintra. Jalutasime parkides ning nautisime looduse ilu ja imelisi vaateid.








Pühapäeval lendasime uute teadmiste ja kogemuste võrra rikkamana koju tagasi.



reede, 2. mai 2025

Future Thinking: An Essential Life Skill for Students (FTHI) - Gairi ja Arina, Lissabon, Portugal (6.päev)

 Tänasel ja ühtlasi ka viimasel koolituspäeval rääkisime tulevikumõtlemise etappidest:

  • vali teema  
  • kogu informatsiooni, mis sinu teema jaoks olulised on 
  • arvesta ka ajalooga, mis mõjutab teema tulevikku. 

 

Vastasime küsimusele, mis asi see tulevikumõtlemine siis on:

See on strateegiline tulevikuanalüüs, mis uurib ja kujutab ette mitmeid võimalikke tulevikuväljavaateid, et tuvastada võimalikud võimalused ja ohud. See hõlmab uurimuslikku lähenemist, et arendada laiemat arusaamist tulevikust. Eesmärk on arendada endas strateegilist lähenemist teemadele ja ettenägelikust, et teha teadlikke otsuseid täna.

 

Lisaks tegime tööd gruppides, kus oli ülesandeks disainida alternatiivne tulevikustsenaarium ning hiljem esitleda oma tehtud tööd.







Future Thinking: An Essential Life Skill for Students (FTHI) - Gairi ja Arina, Lissabon, Portugal (päev 5)

Eilne päev möödus meil koolitusruumides. Püüdsime võimalikult palju teemasid tänasesse kokku pressida esmaspäevase elektrikatkestuse tõttu.


Me rääkisime disainmõtlemisest, väljamõeldiste kasutamisest tulevikku suunatud mõtlemisel. Tutvusime tulevikku suunatud mõtlemise küsimuste esitamise valemiga:

How might we + intended action (as an action verb) + for + potential user (subject) + so that + desired outcome




Koolitusjärgne aeg möödus meil jalutades ning õhtul kohtusime oma grupikaaslastega.







kolmapäev, 30. aprill 2025

Future Thinking: An Essential Life Skill for Students (FTHI) - Gairi ja Arina, Lissabon, Portugal

 Kolmas koolituspäev algas meil kontoriruumides, kus pooled grupist tegid oma riigi ja koolide kohta ettekandeid.


Peale ettekandeid rääkis koolitaja tulevikumõtlemise teoreetilisest taustast. Rääkisime õppimise alguspunktidest, juhtumipõhisest õppimisest, probleemist lähtuvast õppimisest, projektipõhisest õppimisest ja kohapõhisest õppimisest. Esimesel koolituspäeval korraks puudutasime, aga täna tulime tagasi ka STEAM lähenemise juurde õppimisel.



Peale ettekandeid läksime Fablab Lisboa-sse. Fablab on digitaalse tootmise laboratoorium. Põhirõhk on katsetamisel ja selle protsessi käigus ka eksimisel. Eesmärk ei ole luua toodet, vaid õppida kasutama erinevaid masinaid, meetodeid millegi loomiseks.





Enamik suuremaid masinaid, mis seal olid, olid kas 3D printerid (sh ka keraamika oma) või millegi spetsiaalse lõikamiseks (nt mingi toote vormi lõikamiseks). Masinatest meil pilte ei ole, kuid tegime mõned pildid masinatega tehtud tulemustest. 






Eelmistele postitustele jäid meil lisamata meie grupi pildid. Saame seda teha nüüd.