Tallinna Ühisgümnaasium sai liikmekaardi Euroopasse! 31. jaanuaril 2023 anti Tallinna Ühisgümnaasiumile Erasmus+ ja Euroopa Solidaarsuskorpuse Agentuuri juhataja Rait Toompere poolt pidulikult akrediteerimistunnistus.

kolmapäev, 30. aprill 2025

Future Thinking: An Essential Life Skill for Students (FTHI) - Gairi ja Arina, Lissabon, Portugal

 Kolmas koolituspäev algas meil kontoriruumides, kus pooled grupist tegid oma riigi ja koolide kohta ettekandeid.


Peale ettekandeid rääkis koolitaja tulevikumõtlemise teoreetilisest taustast. Rääkisime õppimise alguspunktidest, juhtumipõhisest õppimisest, probleemist lähtuvast õppimisest, projektipõhisest õppimisest ja kohapõhisest õppimisest. Esimesel koolituspäeval korraks puudutasime, aga täna tulime tagasi ka STEAM lähenemise juurde õppimisel.



Peale ettekandeid läksime Fablab Lisboa-sse. Fablab on digitaalse tootmise laboratoorium. Põhirõhk on katsetamisel ja selle protsessi käigus ka eksimisel. Eesmärk ei ole luua toodet, vaid õppida kasutama erinevaid masinaid, meetodeid millegi loomiseks.





Enamik suuremaid masinaid, mis seal olid, olid kas 3D printerid (sh ka keraamika oma) või millegi spetsiaalse lõikamiseks (nt mingi toote vormi lõikamiseks). Masinatest meil pilte ei ole, kuid tegime mõned pildid masinatega tehtud tulemustest. 






Eelmistele postitustele jäid meil lisamata meie grupi pildid. Saame seda teha nüüd. 





 


Future Thinking: An Essential Life Skill for Students (FTHI) - Gairi ja Arina, Lissabon, Portugal (Päev 3)

Teisel koolituspäeval vaatasime tagasi eilsele. Koolitaja jaoks oli meie olemine – mentaalne, füüsiline – väga tähtis. Arutasime, mida saaksime sellisest olukorrast edaspidiseks õppida. Kuna eilne koolituspäev ei läinud plaanipäraselt, siis täna alustasime riikide ja koolide tutvustusega. Eile saabuma pidanud lätlased, jõudsid kohale täna. Neil oli väga heameel kuulda ja näha, et naabrid Eestist on samuti koolitusel!


Tänasel koolituspäeval tulime tagasi ka algusesse ehk miks meil üldse seda koolitust vaja läheb:

„Selle kursuse eesmärk on aidata inimestel paremini mõista tulevikuvõimalusi, et nad saaksid juba täna paremaid otsuseid langetada. See on laiem kui tulevikuhariduse ulatus, kuid üldiselt tugevdab see võimet tuleviku ebakindlusega toime tulla.

Alguspunktiks on see, et paljud noored tunnevad end tuleviku suhtes lootusetu ja abituna. Ja õpetajad peaksid võtma rolli, et luua lootustunnet ja anda õpilastele võime ebakindla tulevikuga toimetulekuks aktiivselt osaleda.

On neli tulevikustsenaariumi: võimalik, tõenäoline, usutav ja eelistatav. Me saame neid mõjutada. Tulevik ei teki iseenesest, see luuakse. Meil ​​on kohustus mõelda pikas perspektiivis.“


Tutvusime ka megatrend cards meetodiga. Pidime valima endale ühe teema ja vastavalt teemale täitma ära analüüsikaardi.



Koolituspäeva järgse aja veetsime tutvudes Lissaboni kõige vanema linnaosaga.








Kuigi tänaseks õhtuks on meie Lissaboni piirkonnas elekter üldiselt taastunud, sellega koos ka internet, siis wifi kasutamises esineb aeg-ajalt ikkagi tõrkeid. Ka praegust postitust tehes võtab piltide üles laadimine väga kaua aega. Internetiühendust tuleb ja läheb. 


Future Thinking: An Essential Life Skill for Students (FTHI) - Gairi ja Arina, Lissabon, Portugal (Päev 2)

 

Täna on esimene koolituspäev. Meie koolitajaks on Patricia Taborda. Koolitusel on osalemas haridustöötajad Hollandist, Prantsusmaal, Hispaaniast, Maltalt, Poolast, naabrid Lätist ja meie. Kokku on meid 16. Lätlased kahjuks esimeseks päevaks kohale ei jõudnud, sest neilgi oli seiklusi kodumaa lennujaamas. 


Koolitus toimub avatud tööruumide kontseptsiooniga ruumides Avila Spaces. Ühes majas on kontoriruumid ja kaubanduskeskus. Maja asub Lissaboni kesklinnas.







Nagu eelmises postituses öeldud, siis meie koolituse teemaks on „Future Thinking: An Essential Life Skill for Students (FTHI)“. Õpiväljundid sellel koolitusel on:

·       mõista tulevikumõtlemise põhimõisteid;

·       määratleda võimalused tulevikupõhise mõtlemise rakendamiseks erinevates õpikontekstides;

·       kasutada asjakohaselt tulevikulabori, stsenaariumi koostamise ja tulevikuratta meetodeid;

·       inspireerida kolleege õppima tulevikumõtlemist.

 

Poole esimese koolituspäeva pealt kadus Portugalis elekter. Ilmselt saite ka Eestis kõik lugeda selle kohta uudiseid. Koolitusel läksime justkui ajas tagasi ja võtsime kasutusele vana hea paberi ja pastapliiatsi. Ühtlasi arutasime ka seda, mida teha, kui peaks nii juhtuma koolipäeva ajal. Lisaks andis koolitaja meile nõuandeid ja näpunäiteid kuidas praegu võõras riigis olukorraga toime tulla. Koolituspäeva lõpetasime kohalikus pargis meeskonnamänge mängides.

 

Ülejäänud päeva veetsime jalutades mööda Lissaboni tänavaid. Kaoses või peata olekus inimesi me ei märganud, kuigi Eesti meedia väitel oli seda justkui palju. Tõsi, oluline oli sularaha olemasolu ja arvestama pidi sellega, et söögivõimalused olid vägagi piiratud. Enamik suuremaid poode, restorane olid suletud, kohalikud pereärid aga avatud (arveldamine ikka sularahas). 




 Jõudsime meiegi kenasti tagasi hotelli. Telefonid peaaegu tühjad, üks akupank oli, kasutasime seda võimalust. Õhtul veetsime aega küünlavalgel hotelli fuajees. Õhtusöögiks õunad, apelsinid ja võileivad hotellist. 


Future Thinking: An Essential Life Skill for Students (FTHI) - Gairi ja Arina, Lissabon, Portugal (Päev 1)

 Meie seekordne Erasmus+ koolitus viis meid Portugali pealinna Lissaboni. Koolituseks valisime „Future Thinking: An Essential Life Skill for Students (FTHI)“. Lugedes koolituse kirjeldust Europass Teacher Academy lehelt, tekkis sellest omamoodi ettekujutlus, kas see päriselt ka nii on, saame teada siis, kui kohale jõuame.

 

Meie reis algas taaskord seiklusega ja sprintimisega lennujaamas, et jõuda õigel ajal lennukisse. Seekord käis meie tants ümber Gairi akupanga. Lõpp hea, kõik hea – akupank jäi Eestisse, meie jõudsime Portugali.

 

Esimene päev mööduski ümbruskonnaga tutvudes. Otsisime üles ka koolituskoha, et järgmisel päeval kenasti kohal olla.